Typografia i jej historia
2013-10-03, Paweł P.
Typografia (z gr. τύπος (typos) – 'uderzenie; odbicie; obraz, posąg; forma, kształt, model, typ' od τύπτειν (týptein) 'uderzać' i γραφή (graphe) – pismo) – termin mający szereg pokrewnych znaczeń związanych z użyciem znaków pisarskich w druku, prezentacją ich na ekranie monitora komputerowego itp.
Jan Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego 1468) – złotnik i drukarz moguncki, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Działalność Gutenberga przypada na okres rozwoju drukarstwa w zachodniej Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie), posługiwał się także czcionkami glinianymi. Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich.
W 1448 r. założył w Moguncji drukarnię. W 1455 r. ukazała się drukiem tzw. Biblia Gutenberga, której jeden egzemplarz można oglądać w muzeum diecezjalnym w Pelplinie.
Zmarł w biedzie.
http://www.youtube.com/watch?v=wOgIkxAfJsk&feature=player_embedded
Powiązane
http://www.youtube.com/watch?v=1J8Sw2hwyVE