Polska i USA wspólna współpraca obronna, umowa podpisana.
2020-08-15, Paweł P.
Na plus.
Wiemy o kosztach, ale spokój i bezpieczeństwo kosztują.
Polska jest w trakcie planu modernizacyjnego, który trzeba spełnić. To kosztowny plan, wymaga wielu rzeczy – ale napewno dobrego stanu budżetu. Technologi też nie mamy, jest lepiej ale potrzebujemy jak Japonia, jak Turcja, jak wielu innych, możliwości i możemy nie co sezon bać, że to gazu zabraknie, a to tamten czy inny na jakiś stołek wejdzie.
NAREW, WISŁA, BORSUK i wiele wiele innych programów.
Marynarka Wojenna.
Drony – woda, ziemia, powietrze.
IBCS, specjalizacje zadań.
... czy budowa ELEKTROWNI ATOMOWYCH.
Polska musi mieć tanią energię, każdą najchętniej.
Co z bronią atomową?
Podpisana dziś umowa, jest rozszerzeniem dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trump'a w 2019 r. Zdecydowano wtedy o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. Uzgodniono następujące lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych:
- Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
- Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
- Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
- Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
- Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
- Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.
- Żagań/Świętoszów wyznaczono dla pancernej brygadowej grupy bojowej.